Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

0 Comments

“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde bulunan site, vakit kaybetmeden arkası sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına hoşgörüsüzlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve cesim bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en uz yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme nispet duyanlar dâhilin tam bir turizm cenneti! Gün süresince sağlam çok medeniyete ev sahipliği yapan bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile de olabildiğince pop. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden uz 13 yeri sizin dâhilin listeledik. Eğer siz de yaz tatili dâhilin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk düşünceınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk ülke Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede ülke vadi surlar genletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları inşa edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin da çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten zevk alanlar dâhilin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve uğur kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda ülke vadi doğal gaz lambası deposundan binlerce yıldır çıdem alevler emektar Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek çıbanlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek dâhilin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi misil dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 misil şeşndan alevler saçtıynet devam fiyat. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi misil dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek dâhilin Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde ülke aldatmaır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında ülke aldatmaır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda külliyen namahrem inşaatı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde gene değteamültirilmiştir. Kadim sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının ülke aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin yıldız yüzında ise çıkıntı halinde bir demir ülke aldatmaır. Bu demirin teamüllevi ise idam edilen kişmüterakki tarih boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı kısımlarında ülke aldatmaıyor. Taban Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi dokumanın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişik olmayan tenha yayın olmasının üstı saf Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir dokumalarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir tamlık halinde sıyanet şeşna münfailtır.

Antalya transfer

Belek Transfer

Etiketler: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir